Engelliler Spor Şenliği Yapıldı

OKÜ Engelliler Spor Şenliği OKÜ Spor Salonu’nda yapıldı.

4 ARALIK 2018 / GHSİM

Bu sene 2.si düzenlenen OKÜ Engelliler Spor Şenliği OKÜ Spor Salonu’nda yapıldı.


2. OKÜ Engelliler Spor Şenliği’ne Osmaniye Kortkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamit Coşkun, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Mustafa Loğoğlu, Osmaniye Engeliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk, akademisyenler, idari personel ile çok sayıda Üniversite öğrencisi katıldı.


OKÜ Kapalı Spor Salonundaki program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. İstiklal Marşımıza Osmaniye Meslek Yüksek Okulu (OMYO) Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri işaret dili ile eşlik ettiler. 


Açılış konuşması yapan OMYO Çocuk Gelişimi Programı öğrencisi OKÜ Engel-Siz Gelecek Kulübü Başkanı Fatma Zehra Keskin, OKÜ yerleşkesinin ve binalarının büyük çoğunlukla engelli bireylerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olduğunu belirterek OKÜ’nün bu anlamda örnek bir Üniversite olduğunu söyledi. Keskin, “İnsanlarımızın engelli bireylere yaklaşımı konusunda var olan olumsuzluklar bizlerin bu tür etkinlikleri daha fazla yapılmasını gerekli kılmıştır.

Engelli bireylerimiz, spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dâhil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atmaktadırlar. Engelli bireylerimizin zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır. Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerindeki ve zihinlerindeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.” diye konuştu.
Osmaniye Engelliler Platformu Başkanı Mimar Haydar Aktürk ise konuşmasında, "10 yıldır yaptığımız etkinliklerde toplumdaki bilinçlenmenin zirvesindeyiz. 10 yıl önce bu bilinçlenme yoktu. Çıkarılan yasalar ve yapılan etkinliklerimiz ile toplumda farkındalık oluştu. Hayatınıza ne zaman bir engelli gireceğini bilemezsiniz. 11 yıl önce engeliler konusunda çalışmalarımı yaptığım sırada ailemde engelli birisi yoktu. Ancak bir gün oğlumuz oldu, down sendromlu. Biz şükür ettik. Bizler gelecekten umutluyuz. Sorunlarımızın bir günde biteceğini beklemiyoruz. Ancak Osmaniye’de kamu kurumları ile yaptığımız görüşmeler ve bunun yanında Üniversite öğrencilerinin bu programları düzenleyerek, katılmaları bizlerin geleceğe olan umudunu artıyor." dedi.


2. OKÜ Engelliler Spor Şenliği’nde Osmaniye Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri kule ekibi gösterisini sunarken daha sonra Halk Oyunları ekibi gösterisini sergiledi.


Osmaniye Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri kule ekibi öğrencilerine Üniversitemizin hediyeleri Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç tarafından verilirken Halk Oyunları ekibine ise hediyeleri Osmaniye Meslek Yüksek Okulu (OMYO)  Çocuk Gelişimi Programı Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi İmray Nur takdim etti. 


Daha sonra İşitme Engeliler Voleybol takımı ile Üniversitemiz öğrencilerinden oluşturulan takım voleybol karşılaşması ile Osmaniye 7 Ocak Bedensel Engelliler Basketbol Takımı-OMYO Çocuk Gelişimi Basketbol Karşılaşması yapıldı.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk,Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, Osmaniye Engeliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk de basketbol karşılaşmasında yer aldı. 


Osmaniye İşitme Engelliler Derneği Temsilcisi Aslı Hakat’a Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tarafından 7 Ocak Engelliler Spor Kulübü Başkanı Muttalip Altun’a ise Osmaniye Meslek Yüksek Okulu (OMYO)  Çocuk Gelişimi Programı Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi İmray Nur
tarafından çiçek verildi. 


Çiçek takdiminden sonra OMYO Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri işaret dili ile ‘Beni Böyle Sev’ ve ‘Senden Daha Güzel’ şarkılarını birlikte söylediler.  Spor Salonunu dolduran öğrenciler ile davetli olarak katılan protokol üyeleri de şarkılara eşlik etti.